Župan Željko Kolar istaknuo je kako je kvaliteta vina u Zagorju u posljednjih dvadesetak godina otišla na izuzetno visoku razinu, koja širenjem autohtonih sorata može još dodatno rasti. „Mi smo se dugo borili da se riješimo onog delanca i ljude smo forsirali da sade moderne sorte. Sada treba ponovno razgovarati s ljudima i educirati ih o potencijalu autohtonih sorti – da se žuti muškat može popiti svugdje, ali svetokriška belina baš i ne može. To nije samo pitanje tradicije već i kvalitete koja se može dobiti s ovim vinom. Razgovaramo i s malim i velikim vinarima, a kroz mjere ruralnog razvoja sufinanciramo i sadni materijal za autohtone sorte. Već smo okupili i sjajnu ekipu vrhunskih marketinških stručnjaka, naime često se nama u Zagorju zna dogoditi da imamo sjajan proizvod kojeg ljudi nažalost ne poznaju dovoljno. Stoga svim ovim aktivnostima želimo poslati snažnu poruku da se uzgoj autohtonih sorata isplati. Uvjereni smo da je pred ovom vinskom pričom jedna lijepa budućnost te da u idućih 5 do 10 godina neće biti ozbiljnijeg vinogradara koji u svojem vinogradu neće imati starohrvatsku i svetokrišku belinu ili neku drugu autohtonu sortu koja je pokazala da ima kapaciteta da se iz nje napravi kvalitetno stolno vino koje ćemo nuditi ne samom u svojim klijetima po tradiciji, nego u našim restoranima, toplicama, OPG – ovima“, poručio je župan Kolar.
NAJVEĆI SVJETSKI PROIZVOĐAČ ZAGORSKIH AUTOHTONIH SORATA
„Ukupno u našem vinogradu možemo naći preko 10 autohtonih sorti. Perjanica autohtonih sorata je Starohrvatska belina, a u ovom matičnjaku se nalaze i neke više zastupljene sorte u Hrvatskoj, poput graševine. No, ne koketriramo previše s ostalim sortama, većinom se baziramo na autohtonim sortama i kupaži istih čime dobivamo vina kvalitete koja nas zadovoljavaju. To su svježa vina, citrusnih okusa, koja su se u nekakvim trendovima prošlih i ovih godina pokazala najboljima za plasman na tržištu“, rekao je direktor Trgocnetra d.o.o. Darko Bratković te naglasio kako je Trgocentar najveći proizvođač autohtonih zagorskih sorata u Krapinsko-zagorskoj županiji pa i time u čitavom svijetu.
Voditelj proizvodnje Trgocentrovih loznih cijepova i vinograda Zdravko Jakuš istaknuo je kako je berba ove godine uranila, no da je sve ispalo odlično. „Imamo dobre ulazne parametre, i šećere i kiseline, koje krase naše autohtone sorte. Kada su ekstremi, kao ove godine kada imate prekomjernu sušu u 6. i 7. mjesecu, gubi se u bobici postotak suhe tvari i samim time i kiselina. Šećera bude uvijek dovoljno u ovako ekstremnim godinama, no bitan je naglasak na tu kiselinu koja daje aromatiku i punoću“, rekao je agronom Jakuš te naglasio kako sve što se ubere od 5 do 11 sati ide na preradu isti dan, a ostalo se sprema u hladnjaču i ide u obradu drugi dan, jer temperatura i toplo grožđe utječe na organoleptička svojstva vina.
SURADNJA S AGRONOMSKIM FAKUTLETOM
Krapinsko-zagorska županija je još 2006. godine u suradnji s Agronomskim fakultetom iz Zagreba pristupila provedbi i financiranju znanstveno – stručnog projekta „Zaštita i revitalizacija autohtonih sorata vinove loze (Vitis vinifera L.) Hrvatskog zagorja”. Projekt se provodi u četiri faze. U prvoj fazi je uspješno provedeno istraživanje tehnoloških karakteristika sorata. U ovoj fazi su izdvojene sorte koje su zaslužile preporuku za daljnji uzgoj na području Krapinsko-zagorske županije. Navedene sorte su iz grupe Belina: Belina starohrvatska, Belina svetokriška, Belina mala i Belina smudna. Od ostalih sorata s visokim potencijalom su: Modra kosovina i Volovina crvena. U III. fazi uspješno je uspostavljena proizvodnja sadnog materijala najvažnijih autohtonih sorata Hrvatskog zagorja – tvrtka Trgocentar d.o.o. u 2021. godini je započela redovnu proizvodnju sadnog materijala. Trenutno je u tijeku četvrta faza, koja se odnosi na izradi prijedloga zaštite robne marke „Zagorske beline“ i stvaranje preduvjeta za gospodarsku revitalizaciju najvažnijih autohtonih sorata vinove loze Hrvatskog zagorja.